Ciekawe przypadki w Kotee


kolano lewe po komórkach macierzystych
lewo kolano
lewo kolano

Suka 9l rasy Amstaff. 5 lat temu operowano jej kolano w innej lecznicy w kierunku zerwanego więzadła krzyzowego przedniego metodą zewnątrztorebkową. Substytut wyropiał po 3 miesiącach. Wytworzyła się ziarnina, która w pewien sposób stabilizowała kolano. Kolano uległo deformacji na skutek niestabilności i zmian zwyrodnieniowych. Tego roku, z powodu obciążenia zdrowego kolana, doszło  do zerwania ww.krzyżowego przedniego w prawym kolanie. Suczka była operowana metodą wewnątrztorebkową., zrekostruowano więzadło zerwane. Zdecydowano się na podaż komórek macierzystych do obu kolan. Dzięki podaży suczka szybciej przechodziła rekonwalescencję operowanej kończyny, chora lewa łapa tylna ze zmianami zyrodnieniowymi  przez 2 miesiące przejęła cięzar wraz z kończynami piersiowymi podczas ruchu.

Do dnia dzisiejszego suczka  się porusza samoistnie bez odbarczania leczonych kończyn, bez kulawizn, choć z ostrożnością, gdyż dochodzi w obu kolanach  jest tendencja z zwichania sie rzepek do przyśrodka.Poniżej jest  właśnie zdjęcie operowanej suni.

 

Kolano prawe po rekonstrukcji więzadła przedniego i po podaniu komórek macierzystych
prawe kolano
prawe kolano

 

 

 

Mimo nawiertów w kości i wieku pacjenta zmiany zwyrodnieniowe w tym kolanie są bardzo małe, widoczne w okolicy kaudalnej części rzepki.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana i regeneracja komórkami macierzystymi ł
o
o

 Po oczyszczeniu zerwanego więzadła krzyżowego przedniego w kolanie suczki 9 l rasy amstaff, dokonano rekonstrukcji tego więzadła materiałem przeprowadzonym zgodnie z naturanym przebiegiem.

Suczka otrzymała również komórki macierzyste uzyskane z tłuszczu okołootrzewnowego wyizolowane w labolatorium dr n.Joanny Stanford. Uzyskane komórki zostały podane do obu chorych stawów kolanowych.

Lewe kolano jest mocno niestabilne i przebudowane zwyrodnieniowo.

Po 3 dobach od podania komórek macierzystych, pojawił się silny efekt przeciwbólowy, stąd pies mógł już poruszać się na 3 łapach bez bólu. Regeneracja trwa od 3-4mcy więc musimy jeszcze poczekać.

RTg bioder yorka przed podażą komórek macierzystych

Suczka z licznymi schorzeniami.:Dysplazja stawów  biodrowych, obustronne zwichnęcie rzepek IV, zapadnięcie tchawicy, zaburzenia neurologiczne kończyn piersiowych, zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.Pacjent nierokujący do zabiegów ortopedycznych. Problem był z  z chodzeniem i utrzymaniem równowagi z powodu krzyżujących sie tylnych kończyn.Właściciele zdecydowali sie na podaż komórek macierzystych

Komórki macierzyste podane do stawów biodrowych u yorka suczka 10 l 50 zł

 Zdjęcie rtg V/D bez premedykacji stawów biodrowych w listopad 2014. Od pół roku suczka porusza się sama, nawet biega. Podaz zniwelowała odczyn zapalny widoczny z kwietnia na rtg prawego biodra. Zdaż się,że suczka traci równowagę i upada ale rzadko. Piesek jest aktywny.

Torbiel zębopochodna
TK
TK

Torbiele zębopochodne sa rzadko i trudno diagnozowanymi problemami jamy ustnej u psów. W okresie wymiany zębów mlecznych szczególne ważna jest dokładna kontrola jamy ustnej. Wszelkie zgrubienia dziąsłowe lub braki uzębieniu w okresie predylekcyjnym narzucają lekarzom konieczność poszerzenia diagnostyki o badanie radiologiczne a nawet tomografii komuterowej. Poniżej trg tego samego pieska

RTG torbieli zębopochodnej u chihuahua
torbiel zębopochodna
torbiel zębopochodna

Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-12 tygodni, szczepienie powtarzamy po miesiącu, a potem po roku, następnie co rok/trzy lata.

Ropień w jamie brzusznej
ropień
ropień

 

 

 

 

Operacja suki z ropomaciczem i dużym ropniem koło pęcherza  moczowego

ropomacicze z rozrostem nowotworowym w okolicy szyjki macicy
nowotwór szyjki macicy
nowotwór szyjki macicy

 

 

 

Suczka 50kg, wiek 12l z ropomaciczem i guzem na szyjce macicy